Jan Sýkora

Český fotbalový záložník a reprezentant Jan Sýkora se narodil 29. prosince 1993 v Plzni, od ledna 2017 působící v klubu SK Slavia Praha. Nastupuje na levém kraji zálohy či obrany nebo jako střední záložník. Jeho vzorem je bývalý český záložník Pavel Nedvěd.

Klubová kariéra

Svoji fotbalovou kariéru začal v týmu FC Švihov, odkud v průběhu mládeže zamířil nejprve do mužstva TJ Přeštice a poté do Viktorie Plzeň. V roce 2011 přestoupil do klubu AC Sparta Praha, kde nastupoval za rezervu nebo juniorku. Před ročníkem 2014/15 odešel na hostování do Zbrojovky Brno. V létě 2015 měla Zbrojovka, kde za rok odehrál 26 utkání a vstřelil čtyři branky, zájem na prodloužení hráčova angažmá, ale Jan se vrátil zpět do Sparty.

FC Slovan Liberec

Po návratu do letenského mužstva se stal součástí transferu, kdy Sparta koupila ze Slovanu Liberec zpět Martina Frýdka a kromě peněz do Liberce uvolnila na přestup i Sýkoru. Se Slovanem uzavřel tříletý kontrakt.

S Libercem se v sezoně 2015/16 představil v základní skupině Evropské ligy UEFA, kde bylo mužstvo nalosováno do skupiny G společně s týmy SC Braga (Portugalsko), Olympique de Marseille (Francie) a FC Groningen (Nizozemsko). Slovan skončil v konfrontaci s těmito celky na třetím místě a do jarní vyřazovací části nepostoupil. Sýkora nastoupil v základní skupině k pěti z šesti zápasů, chyběl pouze v prvním střetnutí proti Groningenu.
15. září 2016 překonal časem 10,69 sekund rekord nejrychlejšího gólu Evropské ligy UEFA, který do té doby držel Španěl Vitolo (13,21 s). Bylo to v utkání Evropské ligy 2016/17 Qarabağ FK–FC Slovan Liberec (remíza 2:2).

SK Slavia Praha

V zimní přestávce sezóny 2016/17 o něj projevily zájem kluby AC Sparta Praha, SK Slavia Praha a FC Viktoria Plzeň. Nakonec přestoupil v lednu 2017 za cca 23 milionů Kč do Slavie.

V roce 2017 získal se Slavií titul mistra nejvyšší české soutěže.

Reprezentační kariéra

Jan Sýkora je bývalým mládežnickým reprezentantem České republiky, nastupoval za výběry do 17, 18, 19, 20 a 21 let.

V srpnu 2016 jej reprezentační trenér Karel Jarolím poprvé nominoval do A-mužstva České republiky pro přípravný zápas s Arménií, v němž zároveň debutoval (31. srpna, výhra 3:0). Odehrál druhý poločas.

Nyní nechybí prakticky v žádné nominaci výběru ČR.